Your company manufactures a product that sells for $120. The other data for this product are shown below:
Raw materials cost $40 per product
Packaging costs $17 per product
Overhead (facility, equipment, salaries, shipping, etc.) costs $6.50 per product
You can produce 8 products per hour
What is the total profit earned per hour on the 8 products that are completed?